Developed by jtemplate

Przeżyjmy to jeszcze raz...

Wywiady z Honorowymi Profesorami ZSP Pawłowice

Podczas uroczystości wigilii szkolnej została przeprowadzona przez uczniów naszej placówki rozmowa z Grzegorzem Witoszą, ks. Janem Kapuściokiem i Asteyą Dec. Młodzieży towarzyszyli ich koledzy i koleżanki, którzy bacznie, z podziwem wsłuchiwali się
w wypowiedzi honorowych gości.

Panie Dyrektorze, całe pana życie toczy się wokół jednego, czyli nauczania. Rozpoczął pan pracę na stanowisku nauczyciela w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 20 lat. Jak wówczas wyglądała praca w szkole?

Grzegorz Witosza: Po skończeniu Studium Nauczycielskiego w Raciborzu, mając 20 lat podjąłem pracę nauczyciela języka polskiego w SP w Bojszowach Starych. Myślałem, że byłem mądry, ale musiałem się jeszcze wiele nauczyć. Pracowałem przy tablicy 43 lata, w żadnym innym zawodzie nie pracowałem.

Panie Dyrektorze, naszą szkołę zna pan od początku, kończył pan jej budowę, był pan jej pierwszym dyrektorem. Ma pan jakieś charakterystyczne wspomnienia z tego okresu?

Grzegorz Witosza: Tak, mam takie wspomnienia. Są one związane z budową szkoły. Na początku trochę się bałem, czy podołam, myślałem – przecież nie jestem budowniczym. Musiałem o wszystkim decydować, o kolorach ścian, w których miejscach usytuować tablice, gdzie zrobić wejście do szatni. Na szczęście wszystko się udawało. Uważam, że duży sukces odniosłem razem z panem Zbigniewem Duszą, projektując boiska sportowe oraz sale gimnastyczne.

Kiedy zapadła decyzja o wstąpieniu księdza do Wyższego Seminarium Duchownego?

Ks. Jan Kapuściok: Byłem ministrantem, już w 10 klasie wiedziałem, że chcę zostać księdzem. Po maturze w 1962 roku miałem rok przerwy, pracowałem, następnie wstąpiłem do seminarium.

W jakich parafiach ksiądz pełnił duszpasterstwo?

Ks. Jan Kapuściok: Najpierw zacząłem swoją pracę w Tychach Paprocanach. Następnie po 5 latach zostałem przeniesiony do Żor. Tam po raz pierwszy miałem styczność z bezsilnością kościoła. Ludzie tam pytali: po co im Msza Święta? Kolejno głosiłem słowo Boże przez 3 lata w Piekarach Śląskich. Później trafiłem do Siemianowic Śląskich, tam chciałem zostać bardzo długo, jednak po półtora roku dostałem dekret do Pawłowic z poleceniem budowy kościoła. W Pawłowicach spędziłem 24 lata.

Powiedz, czy jako nastolatka uczęszczająca tutaj do szkoły wiedziałaś już, że chcesz realizować się muzycznie? Myślałaś poważnie o karierze piosenkarki?

Asteya Dec: Cała moja rodzina jest utalentowana muzycznie, więc od najmłodszych lat śpiewałam. Wiedziałam również, że to jest coś, co chcę robić przez resztę życia. Czasami ktoś podcinał mi skrzydła, mówił „z muzyki nie da się wyżyć”, ale ja się nie poddawałam.

Ukończyłaś Akademię Muzyczną w Katowicach. Studia na uczelniach artystycznych na pewno różnią się od zdobywania wiedzy z prawa czy ekonomii. Czy któryś z egzaminów utkwił Ci szczególnie w pamięci?

Asteya Dec: Oj tak. Najtrudniejszy dla mnie był egzamin z harmonii jazzowej, to coś jak matematyka, tylko że na nutach.

Brałaś udział w wielu projektach muzycznych. Współpracujesz ze swoimi braćmi, koncertowałaś ze swoją przyjaciółką Aichą, brałaś udział w muzycznych programach X Factor czy The Voice of Poland, wcześniej występowałaś także w rock operze „Krzyżacy”, a ostatnio na swoim profilu na facebooku promujesz Ladies of Power. Skąd w Tobie tyle pomysłów i sił do ich realizacji?

Asteya Dec: Mam ADHD (śmiech). Tak naprawdę, tylko nudnemu człowiekowi jest nudno. Ja nie wyobrażam sobie, przesiadywania w domu przed komputerem. Lubię podróże, poznawanie nowych ludzi, rozwijanie swoich zainteresowań.

Czy występy w programach telewizyjnych sprawiły, że jesteś rozpoznawalna na ulicy? Jakie to uczucie?

Asteya Dec: Obcy ludzie zaczęli mnie zaczepiać na ulicy. Wypowiadać swoje zdanie na temat moich występów. Niektórzy chwalili, część krytykowała. Słuchanie słów krytyki, jest bardzo ważne, można się dzięki nim rozwijać i uczyć.

Wiemy, że przy licznych obowiązkach znajdujesz czas na działalność charytatywną. Czy możesz nam opowiedzieć o swoich działaniach na rzecz potrzebujących? Czy w jakiś sposób stają się dla Ciebie inspiracją?

Asteya Dec: Działalność charytatywna jest dla mnie bardzo ważna. Staram się nieść swoją pomoc zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. W ostatnim czasie wraz z moimi braćmi koncertowaliśmy na balu charytatywnym. Zbieraliśmy fundusze na zakup łóżek dla szpitala pediatrycznego, dzięki temu rodzice mogą spać w szpitalu obok swojego dziecka. Brałam też udział w akcji „Nie Wypada Nie Pomagać”.

Jesteśmy w młodym wieku, głowy mamy pełne pomysłów, marzeń, ale często wydają nam się one nierealne. Czy możesz nam dać kilka wskazówek jak nie pozbyć się naszych młodzieńczych planów?

Asteya Dec: Dążcie do spełnienia swoich marzeń. Przeciwności traktujcie jak coś z czym należy się zmierzyć. Bierzcie przykład z małych dzieci. One kiedy uczą się chodzić, chociaż upadają wiele razy, nie poddają się, próbują dalej.

Życzenia świąteczne.

Tajemnica Bożego Narodzenia
niech wzbogaci łaską, napełni pokojem i radością,
a blaskiem swym niech oświeca
wszystkie dni nadchodzącego Nowego Roku.

Dyrekcja ,nauczyciele i pracownicy
Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pawłowicach.

Uroczysta wigilia.

W piątek 22 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta wigilia. Uczniowie widowiskowym spektaklem pozwolili zaproszonym gościom oraz pracownikom szkoły wprowadzić się w świąteczny nastrój. Ponadto jak co roku, podtrzymując tradycję Publicznego Gimnazjum nr 2, wybranym osobom nadali uroczyście tytuł Profesora Honorowego.
Na początku spotkania wszyscy goście, dyrektorzy, grono pedagogiczne i uczniowie mogli oglądać niesamowity spektakl w sali gimnastycznej, która na ten dzień została zmieniona w profesjonalną scenę z ciekawą scenografią. Przedstawienie tworzyło artystyczną spójność muzyki, śpiewu, obrazu i tańca. Uczniowie klas gimnazjalnych: Wiktoria Sierko, Karolina Janiszewska,  Kasia Olszewska, Julia Makuła, Kinga Włodarczyk, Julia Jakubowska - zamienione w tańczące anioły, Olga Stachniak w roli Marii, Mateusz Prudel, Dawid Walczak, Marcel Żmija, Maksymilian Ogrodnik - niosący światło oraz narrator Dawid Jokiel metaforycznie przekazywali treści istoty Świąt Bożego Narodzenia.
Niesamowite wrażenie wywarł na widowni pokaz akrobatyczny Wiktorii Lewandowskiej z klasy VII a połączony z tańcem dziewczynek z klasy III d - Nadii Kwiatoń, Majki Bieryt, Nikoli Zyzak, Wiktorii Pochrebniak, Julii Zacierki. Nastrojową oprawę muzyczną przygotował chór szkolny z pięknie śpiewającymi solistkami na czele z Martyną Wiatrok z klasy VI a, Julią Wadas z klasy VII a oraz Weroniką Spieler z klasy II b gimnazjum. Ponadto gościnnie na scenie wystąpiły wokalistka Monika Stuchlik i pianistka Joanna Foltyn, które śpiewem i muzyką dopełniły całość przedstawienia. Nad oprawą techniczną czuwali uczniowie klasy III a gimnazjum: Sajmon Organ, Dominik Chrząszcz, Jarek Niemczyk, Michał Zok i  Dawid Malina.
Po przepięknym występie uczniowie wcieleni w rolę konferansjerów Weronika Staroń z klasy VII a i Filip Tomala z II a gimnazjum zaprosili na scenę gości honorowych, aby nadać im tytuł Profesorów Honorowych szkoły. W tym roku zaszczytny tytuł otrzymał ks. Jan Kapuściok, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach w latach od 1986 do 2010, pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 mgr Grzegorz Witosza, który pełnił tę funkcję od 1985 roku do 1990 roku oraz wokalistka, uczestniczka wielu programów muzycznych, m. in. The Voice of Poland, absolwentka naszego gimnazjum Asteya Dec. Po uroczystym zaprzysiężeniu, na którym padły słowa ,, Ślubuję pełnić mą powinność profesora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania ojczyzny, poszanowania Konstytucji Rzeczpospolitej, zgodnie z zasadami humanizmu, sprawiedliwości społecznej i wolności sumienia” , nowi Profesorowie zabrali głos. Ksiądz Jan Kapuściok podziękował za tytuł Profesora i nawoływał do poszanowania języka polskiego przez młodzież, poprawnego wyrażania się oraz podkreślał jakie ważne jest przygotowanie do Świąt w czasie adwentu. Były dyrektor szkoły Grzegorz Witosza gratulował uczniom i pedagogom tak wspaniałego widowiska. Wspominał również budowę, powstanie szkoły oraz życzył wszystkim szczęśliwych i radosnych Świąt. Natomiast artystka Asteya Dec radziła wychowankom szkoły, aby uczyli się wszystkich przedmiotów, bo nawet piosenkarce potrzebna jest matematyka. Podkreśliła, że bardzo ważna jest wiara w siebie, aby spełnić swoje marzenia. Ponadto zaśpiewała wzruszającą pastorałkę swojego autorstwa.
Głos zabrał również Wójt Gminy Pawłowice Franciszek Dziędziel przyznając, że spektakl wywar na nim ogromne wrażenie. Życzył wszystkim spokojnych i rodzinnych Świąt.
Na koniec Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Zofia Musiał podziękowała wszystkim uczniom, pedagogom, pracownikom szkoły zaangażowanym w przygotowanie uroczystego spotkania wigilijnego oraz złożyła życzenia świąteczne. „Ten kto przychodzi do innych, nigdy nie będzie sam. Ten kto przychodzi z dobrocią, będzie jej szukał wśród nas. Odnajdźmy światło, spokój i nadzieję, by odkryć w sercach Boże Narodzenie.”

Dzień Górnika

Dnia 4 grudnia odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika. Na uroczystość zostali zaproszeni tatusiowie, dziadkowie i wujkowie, którzy pracują lub pracowali w górnictwie.

Klasy III a i III c pod kierunkiem p. Renaty Kamińskiej , p. Małgorzaty Bajkiewicz i p. Iwony Korbeli - Herok przygotowały program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce. Nie zabrakło wielu serdecznych życzeń i tradycyjnego "Sto lat".

Po akademii zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek do klas.

„Magia świąt-warsztaty bożonarodzeniowe”

11 grudnia br. grupa czytelników naszej biblioteki uczestniczyła w przygotowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną Filia Osiedle w Pawłowicach warsztatach eko-rękodzieła „Magia świąt”. Spotkanie było okazją do prezentacji pomysłów i możliwości wtórnego wykorzystania niepotrzebnych już przedmiotów z papieru, a następnie do wykonania unikalnych, oryginalnych ozdób świątecznych. Dzięki warsztatom nasi uczniowie odkryli w sobie pokłady kreatywności i nauczyli się niektórych technik plastycznych, na przykład jak w prosty sposób zamienić niepotrzebną książkę w oryginalną choinkę.

Konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy rozstrzygnięty!

Konkurs bożonarodzeniowy na najciekawszy własnoręczny stroik bożonarodzeniowy ROZWIĄZANY! Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyniesienie swoich prac i udział w konkursie. Jury w składzie: p. Mariola Przybyłko, p. Iwona Bochnak, p. Kamila Kwiatek, Oliwia Jakubowska klasa I B, Bartłomiej Siciński klasa III AG nie miało łatwego zadania - prace były niezwykłej urody, obrady więc były niezwykle burzliwe. Po zapoznaniu się z przyniesionymi pracami w liczbie 55, Jury wybrało finalnie dwanaście najlepszych prac, którym przyznano następujące miejsca:
I miejsce:
Emilia Szweda klasa IV B
II miejsce:
Laura Serwotka klasa I B
Fabian Pawlicki klasa  V C
Paulina Frątczak klasa VII C
III miejsce:
Emilia Fryszkowska klasa I A
Jakub Dudek klasa III B
Julia Matera klasa IV A
WYRÓŻNIENIA:
Wiktor Kaniecki I A
Dominik Garsztka I B
Oskar Woźnica II A
Piotr Kustosik II B
Laura Derda VI A
Filip Wawrzyczek VI A

Stroiki zostaną przekazane wraz z życzeniami świątecznymi na kiermasz świąteczny organizowany przez Samorząd Uczniowski dnia 13.12.2017 (w trakcie zebrań).

Gminny Turniej Gier i Zabaw

Dnia 11.12.2017 r. nasi uczniowie z klasy drugiej, trzeciej i czwartej startowali w Gminnym Turnieju Gier i Zabaw. Najlepiej wypadli uczniowie klasy czwartej: Olivia Tessar, Julia Łukasiewicz, Natalia Szczupak, Julia Bronny, Vanessa Gluza, Alan Dejak, Szymon Brola, Arkadiusz Oślizło, Michał Czarnecki zajęli drugie miejsce. Trzecie miejsce zajęli uczniowie trzeciej klasy: Sabina Sachs, Maja Markiton ,Wiktoria Rak, Natalia Herman, Filip Nejkauf, Krzysztof Szczepanik, Lucjusz Szuszkiewicz, Jakub Dudek, Slaski Dominik. Nasi najmłodsi koledzy z klas drugich i trzecich zajęli szóste miejsce a byli to: Julia Detka, Wiktoria Kukien, Błażej Szczerba, Bartosz Wierdok, Laura Passon, Nikola Pawlik, Tymoteusz Krosny, Zofia Boruszewska, Adrian Nawrat.

XIV Powiatowy Konkursu Informatyczny

Dnia 12 grudnia 2017 r. odbył się I etap XIV Powiatowego Konkursu Informatycznego w Cieszynie. W II etapie
naszą szkołę będą reprezentowali: Paulina Frątczak kl.7c, Sajmon Organ kl. 3AG oraz Dawid Jokiel kl. 3AG. Gratulujemy i życzymy awansu do finału.

Sukces w V edycji Klawiaturowego Wyzwania Interinfo

Kolejnym sukcesem mogą pochwalić się uczniowie biorący udział w V Edycji Klawiaturowego Wyzwania InterInfo Polska. Tym razem nasz zespół w składzie: Wanesa Organ, Sebastian Możdżeń, Karol Klepek i Sebastian Maruszczak zajął II miejsce wśród 34 startujących ekip. W klasyfikacji indywidualnej o pechu może mówić Sebastian Możdżeń z VIIc, który zajął IV miejsce tracąc do podium tylko 103 pkt - niecały 1% z ponad 11 tysięcy wpisanych znaków. Bardzo dobre 27 miejsce w kategorii junior uzyskała Katarzyna Olszewska z klasy 2BG. W obu kategoriach indywidualnie udział brało ponad 200 uczniów z całego kraju. Miłą niespodzianką była wygrana Karola Klepka z VII a w dodatkowym konkursie BONUS. Gratulujemy umiejętności i życzymy wytrwałości w dalszych treningach!

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj49
WczorajWczoraj252
W tym tygodniuW tym tygodniu493
W tym miesiącuW tym miesiącu4804
Od marca 2013Od marca 2013277262
Do wakacji pozostało:
9
4
dni
0
5
godzin
2
3
minut

 

 

plan1