Developed by jtemplate

Wykład popularnonaukowy „Od ogniska do żarówki LED”

Skąd bierze się światło? Czy można wyobrazić sobie świat bez światła? W jaki sposób wytwarza je świeca? Dlaczego żarówka świeci? Jak to się dzieje, że nasze oczy widzą światło i kolory? Odpowiedzi na powyższe i inne nurtujące pytania uczniowie klasy 2AG mogli usłyszeć podczas wykładu, w którym uczestniczyli w dniu 7 czerwca 2018 r. Wykład popularnonaukowy „Od ogniska do żarówki LED” odbył się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach i został wygłoszony przez dr inż. Kazimierza Guta, który w interesujący sposób wyjaśnił co to właściwie jest światło i przedstawił jego historię na przestrzeni wieków.

Sukces w konkursie fizyczno-fotograficznym

Miło nam poinformować, iż Dominika Jabłońska z klasy 7c została laureatką w XVI Ogólnopolskim Konkursie Fizyczno – Fotograficznym ,,Zjawiska fizyczne wokół nas” w kategorii eksperyment. Konkurs jest skierowany do młodzieży ze szkół  podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  z całej Polski. Dominika samodzielnie przeprowadziła i zobrazowała eksperymenty dotyczące zjawisk fizycznych z zakresu optyki geometrycznej. Gratulujemy sukcesu.

Gala laureatów Powiatowego Konkursu Aktorsko-Wokalnego "PERŁA 2018"

Uczennica klasy III d  Nadia  Kwiatoń oraz uczeń klasy I b Krzysztof  Welchar - laureaci drugiej edycji Powiatowego Konkursu Aktorsko-Wokalnego "PERŁA 2018" w kategorii młodszej szkół podstawowych zaproszeni zostali  na galę laureatów „Perły”, która odbyła się 5 czerwca 2018 r. podczas III Małej Pszczyńskiej Nocy Teatru. Występ odbył się w plenerze tarasu widokowego Pokazowych Ogrodów Kapias w Goczałkowicach. Nasi laureaci ponownie zaprezentowali swój talent wokalny oraz aktorski. Gratulujemy sukcesów! 

Dzień Patrona

6.06.2018 r. uczciliśmy akademią pamięć patrona naszej szkoły- Józefa Pukowca, wspaniałego człowieka, harcerza, nauczyciela, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Przez całe życie kierował się zasadą: "Harcerz mierzy radość życia ilością pokonanych przeszkód", która stała się mottem działalności wychowawczej naszej szkoły.

Spotkanie z posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

Uczniowie klas VII i gimnazjalnych naszej placówki mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, które miało na celu powołanie Młodzieżowej Rady gminy Pawłowice. Koledzy i koleżanki z sąsiedniej szkoły wraz opiekunem, panią Moniką Klyszcz-Kaczmarek w krótkim wystąpieniu przedstawili cele, zadania i warunki utworzenia gminnej Rady Młodzieżowej. Młodzi posłowie podkreślali ważność organu oraz możliwości jakie daje jej stworzenie, poprzez uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców. Goście spotkania zachęcali równocześnie do aktywnego uczestnictwa w posiedzeniach rady i wyrażaniu opinii o działaniach władz gminnych w zakresie dotyczącym młodzieży.

Sztafeta szlakami sołectw gminy Pawłowice

Troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w biegu sztafetowym reprezentacji szkół podstawowych gminy Pawłowice organizowanym przez grupę biegową RUNTEAM. Impreza sportowa miała miejsce podczas obchodów XXVII Dni Pawłowic. Przedstawicielami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pawłowic byli: Nadia Kwiatoń, Sonia Tomala i Dawid Józefiak. Najmłodsi biegacze sztafety po spektakularnym otrzymaniu pałeczki od dorosłych zmierzyli się z dystansem 350 metrów po alejkach parku im. ks. S. Pisarka. Zwieńczeniem lekkoatletycznych zmagań było wspólne przejście sześćdziesięciu uczestników sztafety na pawłowicki rynek, gdzie każdy ze sportowców otrzymał pamiątkowy medal i brawa mieszkańców gminy w dowód uznania. Celem imprezy było nie tylko promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, ale także popularyzacja biegania oraz integracja mieszkańców gminy Pawłowic.

GMINNE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

W dniach od 21 do 24 maja odbyły się konkursy przedmiotowe, w których brali udział uczniowie szkół podstawowych naszej gminy. Najlepsze wyniki uzyskali:
Aleksandra Kowalska - I miejsce w Gminnym Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego, I miejsce w Gminnym Konkursie Przedmiotowym z Historii, III miejsce w Gminnym Konkursie Przedmiotowym z Matematyki;
Mateusz Gabryel - I miejsce w Gminnym Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego, I miejsce w Gminnym Konkursie Przedmiotowym z Matematyki.
Gratulujemy sukcesów.

WYCIECZKA NAUKOWA KLAS SIÓDMYCH DO KRAKOWA

24 maja 2018 roku uczniowie klas 7a i 7b uczestniczyli w wycieczce naukowej do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wyjazd  został zorganizowany przez p. Annę Ganiek, p. Joannę Gryboś i p. Marię Lerch. Celem wyprawy było zapoznanie uczniów ze zjawiskami fizycznymi i przyrodniczymi poprzez wykonywanie eksperymentów na świeżym powietrzu, za pomocą urządzeń znajdujących się na terenie ogrodu. Dzięki interaktywnym przyrządom rozmieszczonym na obszarze 6.5 ha uczniowie aktywnie obserwowali i doświadczali  różnymi zmysłami  zjawiska  związane z optyką, hydrostatyką mechaniką, akustyką i magnetyzmem. Niesamowitych wrażeń dostarczył uczniom pobyt w Muzeum Inżynierii, gdzie zgromadzone eksponaty pozwoliły młodzieży poszerzyć wiedzę dotyczącą podstawowych praw fizyki i lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Poprzez interakcje z prezentowanymi obiektami w muzeum  uczniowie samodzielnie lub w parach mogli się dowiedzieć jak działa robot, poduszkowiec, zbudować obwód elektryczny czy wsiąść do pojazdu przyszłości z napędem hybrydowym. Pobyt w muzeum wprowadził siódmoklasistów w świat nauki poprzez zabawę  i proste doświadczenia, dzięki którym, została obudzona w nich ciekawość świata i przez moment poczuli się jak prawdziwi odkrywcy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video tutaj.

WYCIECZKA PROJEKTOWA DO OGRODZIEŃCA

Od grudnia 2017 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w piętnastu półtoragodzinnych zajęciach kodowania w ramach projektu „Zaprogramuj przyszłość”, który uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Głównym celem projektu była nauka podstaw programowania oraz rozwijanie umiejętności cyfrowych w praktyce. Zajęcia były prowadzone przez panie: Izabelę Król, Agnieszkę Skórzańską-Kieloch i Katarzynę Błaszczuk-Sabat. Uczestnicy uczyli się podstaw programowania offline, online, z robotami oraz na tabletach.


W poniedziałek 21 maja, na zakończenie projektu, uczniowie udali się na wycieczkę do Parku Doświadczeń w Ogrodzieńcu. Znajduje się tam 35 urządzeń, dzięki którym dzieci poznawały jak działają podstawowe prawa fizyki. Pogoda była piękna, co pozwoliło uczniom bez przeszkód korzystać ze wszystkich atrakcji w parku. Na zakończenie wycieczki odbył się spacer wokół malowniczo położonych ruin Zamku Ogrodzienieckiego, który był świadkiem wielu wydarzeń historycznych oraz miejscem ekranizacji filmów m.in. „Janosika” i „Zemsty” Andrzeja Wajdy.

Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej

22 maja uczniowie klasy VI i klas VII biorący udział w zajęciach z geografii w ramach projektu „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla siebie” byli gośćmi Centrum Edukacji Ekologicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Oferta CEE ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej oraz propagowanie pozytywnych działań ekologicznych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach Popłyń z nami "Rzeką wiedzy", w ramach których odwiedzili 14 stanowisk edukacyjnych w plenerze. Ich tematyka dotyczyła między innymi odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. Wysłuchali prelekcji w interaktywnej sali dydaktycznej, a także brali udział w spotkaniu z pszczelarzem. Tematyką spotkania była pszczoła miodna jako element zdrowego ekosystemu regionu. Uczniowie mogli podglądać pracę tych owadów, poznali tajniki hodowli pszczół i sposób pozyskiwania miodu. Z przyjemnością degustowali wafelki oblane tegorocznym akacjowym miodem. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy bidon. Wycieczka była bardzo udana :)

Zapraszamy do obejrzenia relacji video tutaj.

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj47
WczorajWczoraj151
W tym tygodniuW tym tygodniu198
W tym miesiącuW tym miesiącu3882
Od marca 2013Od marca 2013356328
Time passed:
2
2
4
dni
2
2
godzin
1
4
minut

 

 

plan1