Biblioteka szkolna


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

 

Godziny pracy biblioteki SP2  Joanna Krosny   Barbara Kulak
Poniedziałek 7.45-14.30  Poniedziałek 8.50-12.25  Poniedziałek 7.45-14.30 
Wtorek 7.45-14.30  Wtorek 8.00-8.45  Wtorek 7.45-14.30 
Środa 8.00-14.15  Środa 8.00-8.4512.40-14.15 Środa 8.00-14.00
Czwartek 8.00-14.30  Czwartek 10.40-12.20 Czwartek 8.00-14.30
Piątek 8.00-12.00 Piątek 8.50-10.30  Piątek 8.00-12.00

 

 

 BIBLIOTEKA DZIAŁA

W DNIACH PRACY SZKOŁY.

Znajduje się na I piętrze.

 

Biblioteka szkolna posiada bogaty księgozbiór, liczący ponad 20 tysięcy woluminów. Jest zaopatrzona w lektury szkolne, wydawnictwa słownikowe, encyklopedyczne i albumowe, książki popularnonaukowe, literaturę dla dzieci i młodzieży. Obecnie bibliotekarze zajmują się także wypożyczaniem podręczników i ćwiczeń, które bezpłatnie otrzymuje każdy uczeń szkoły podstawowej i gimnazjum.

Biblioteka zajmuje się upowszechnianiem czytelnictwa, rozwijaniem kompetencji czytelniczych wśród dzieci, wyzwalaniem i kształtowaniem twórczych postaw, rozpoznawaniem i kierowaniem zainteresowaniami literackimi, rozwijaniem kultury czytelniczej, reklamowaniem wartościowych książek oraz wyrabianiem nawyków samodzielnego wyszukiwania książek na określony temat.

Nauczyciele-bibliotekarze przeprowadzają liczne konkursy i imprezy czytelnicze. W roku szkolnym 2017/2018 odbędzie się całoroczny konkurs na „Najbardziej rozczytaną klasę”. Ponadto m.in. konkurs fotograficzny „Czyje to zwierzę?”, VI Konkurs Pięknego Czytania „ Pora na lektora”, konkursy czytelnicze dla klas IV-VII i II-III gimnazjum, konkurs plastyczny dla wszystkich klas pt.: „Sowa biblioteczna”, „Okładka do mojej ulubionej książki”, konkurs czytelniczy dla klas I-IV pt.: „Legendy i podania polskie”.

Biblioteka bierze również udział w akcji „Czytające Szkoły”.

Bibliotekarzami są panie: Barbara Kulak i Joanna Krosny.

 

Z życia biblioteki

 

ROK SZKOLNY 2017/2018
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece.

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego tegoroczne hasło brzmiało „Książka nas łączy”. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku jako jeden dzień, a w 2008 roku obchody zostały wydłużone do całego października.

Kolejny raz nasza biblioteka włączyła się w obchody tego święta podejmując działania promujące bibliotekę, książkę i czytelnictwo.
Przez cały październik w ramach akcji „Złóż życzenia bibliotece” każdy czytelnik mógł napisać życzenia, podziękowania, czy swoje przemyślenia dotyczące biblioteki na specjalnie przygotowanych na tę okazję kolorowych karteczkach o różnych kształtach.
Następnie podpisać i zawiesić na bibliotecznym drzewie. Najbardziej oryginalne życzenia zostały nagrodzone. Oto one:
Chcę podziękować bibliotece
-za trzymanie książki w dobrej opiece,
-za możliwość wypożyczenia czego się tylko chce,
-za mile spędzone tutaj chwile.
I oczywiście za czas i trud poświęcony temu miejscu.
I za wspomnienia, które trzymam w sercu.
/I miejsce- Joanna Gurazdowska-klasa III a G/

Witaj biblioteko lubię Cię odwiedzać codziennie i wypożyczać ciekawe książki. Dziękuję Ci, że jesteś!
/II miejsce-Laura Derda-klasa VI a/

Życzę naszej magicznej bibliotece dużo magicznych książek, literatur i lektur.
/III miejsce-Joanna Wrońska-klasa V a/

Biblioteka przygotowała również niespodzianki dla aktywnych czytelników i liczne konkursy, w tym między innymi:
-VI Konkurs Pięknego Czytania „Pora na lektora”. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV-VII i II-III gimnazjum . Każdy z nich przeczytał fragment wybranej przez siebie książki z literatury młodzieżowej. Spośród wszystkich uczestników jury wybrało najlepszych lektorów.
W tym roku I miejsce zdobyła Kinga Włodarczyk-II b G, II miejsce zajął Arek Oślizło –IV c, III miejsce Weronika Staroń-VII a i Martyna Wiatrok-VI a.
Wyróżnienia otrzymali Bartłomiej Raciborski-IV b i Daniel Sołtys- V a.

Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa, uwrażliwienie na piękno słowa pisanego oraz doskonalenie umiejętności głośnego czytania.

-Konkurs „Czyje to zwierzę?”, w którym uczniowie mieli dopasować zdjęcia zwierząt , w większości kotów, do ich właścicieli-nauczycieli. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Jednak tegoroczna 2 edycja konkursu, okazała się trudniejsza niż poprzednia i tylko kilka osób prawie bezbłędnie dopasowało wszystkie zdjęcia zwierząt do ich właścicieli.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce
Julia Bronny- klasa IV d
Julia Łukasiewicz-klasa IV d
II miejsce
Zosia Tokarczyk-klasa IV d
III miejsce
Nadia Hałaczkiewicz-klasa V a

-Konkurs „Sowa biblioteczna”
Celem konkursu było wykonanie maskotki (sowy) w dowolnej technice i dowolnym formacie z użyciem wszelkich dostępnych środków wyrazu plastycznego. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, dokonując oceny sów, bowiem wszystkie prace zrobiły duże wrażenie na oceniających. Jury było pod wrażeniem kreatywności oraz zdolności plastycznych uczestników konkursu. Ze względu na wysoki poziom wykonanych prac i trudność w wyłonieniu jednego zwycięzcy jury postanowiło nie wyłaniać laureatów natomiast zdecydowało przyznać równorzędne wyróżnienia uczniom:
Basia Tokarczyk-I a
Zuzia Polak –I b
Staś Walczak-I b
Krzyś Welchar-I b
Bartosz Wierdak-II a
Oskar Woźnica-II a
Jakub Paździor-III D
Emilia Szweda-IV b
Laura Derda-VI a
Jakub Tokarczyk-IV a

Wszystkie konkursowe sowy zamieszkały w bibliotece.


Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach, które już wkrótce.

 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 Ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało w I semestrze bieżącego roku szkolnego 303 uczniów i 30 pracowników szkoły którzy wypożyczyli 3187 książek. Odnotowano 2933 odwiedzin w wypożyczali i 1452 w czytelni. Dzienna średnia wypożyczeń wynosiła 39 książki a średnia na czytelnika 10 książek. Pierwsze miejsce w czytelnictwie klas młodszych zdobyła klasa II b, drugie miejsce klasa III a i trzecie miejsce klasa II a. Wśród uczniów klas starszych I miejsce klasa IV b, II miejsce klasa VI b i III miejsce klasa V b. Księgozbiór biblioteki powiększył się 53 pozycje. Obecnie liczy 19486 woluminów o łącznej wartości 91288,11 zł. Panie przeprowadzały zajęcia biblioteczne. Dbały o pomieszczenia, wykonywały gazetki informacyjne oraz tematyczne wystawki książkowe. W ramach obchodów Międzynarodowego dnia bibliotek Szkolnych zorganizowały konkurs pięknego czytania dla klas IV – VI „Pora na lektora”. Konkurs dla klas IV-VI „Przysłowie prawdę ci powie” Konkurs plastyczny dla klas I –III „Zwierzyniec Pana Brzechwy” oraz konkurs „Cud Bożego Narodzenia”. Nauczyciele bibliotekarze to pani Joanna Krosny i pani Barbara Kulak.

ROK SZKOLNY 2009/2010

Od 1 do 30 października obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych imprez, które przeprowadziła p. Wiesława Pietrzniak – Pawłowska – nauczyciel bibliotekarz w naszej szkole. Do najważniejszych przedsięwzięć należały:
1.Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, które odbyło się 28.10.2009 r.
2.Wybory najciekawszej lektury dla klas IV-VI. (Zwyciężyła powieść K. Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”)
3.Konkurs dla klas IV pt. „Nasza biblioteka”. (Wyniki konkursu: I miejsce – Agata Staszkiewicz z IV b, II – Krzysztof Bednorz z IV a, III – Paulina Frąckowiak z IV c).
4.Wystawy: „Biblioteczne ABC”, „Nowości książkowe w naszej bibliotece”.

Zdjęcia z przebiegu akcji pt. „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”


Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, ze będą szanować książki o otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika.


Wystawy okolicznościowe w bibliotece szkolnej


W bibliotece każdy uczeń znajdzie książkę, która go zainteresuje.

W maju odbyły się Dni Książki. Do najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w ramach tej akcji należały:
1.Wycieczka uczniów klas starszych do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie i udział w warsztatach graficznych.
2.Udział uczniów klasy V a i VI a w spotkaniu z pisarką Ewą Nowak, które zorganizowała dyrektor GBP w Pawłowicach.
3.Konkurs drużynowy dla klas VI pt. „Postaci literatury młodzieżowej”.
4.Lekcje biblioteczne pt. „Co wiem o książce?” przeprowadzone w klasach IV-VI.
5.Głośne czytanie baśni i legend uczniom klas młodszych

19.05.2010 r. – Konkurs pt: „Postaci literatury młodzieżowej”


ROK SZKOLNY 2008/2009

W roku szkolnym 2008/9 biblioteka szkolna przeprowadziła kilka wartościowych akcji. Do szczególnie udanych należały przedsięwzięcia zrealizowane w październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W lutym zorganizowano po raz pierwszy w dziejach naszej szkoły obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Biblioteka kontynuowała swoje zadania realizowane w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i włączyła się do programu „Czytająca szkoła”. W maju zorganizowała tradycyjne już Dni Książki.


Wprowadzenie uczniów I a w poczet czytelników biblioteki szkolnej było jedną z imprez przeprowadzonych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.


Dekoracja okolicznościowa w bibliotece szkolnej


Uczestnicy finału konkursu „Mów poprawnie”, który przeprowadzono z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.


Uczestnicy finałowego etapu konkursu „Czy znasz to przysłowie?”


Biblioteka udostępnia też miejsce na inne konkursy. Zgodnie z tradycją odbył się tutaj konkurs recytatorski klas młodszych.

ROK SZKOLNY 2007/2008

W naszej bibliotece każdy czytelnik ma dostęp do książek
Nauczyciel-bibliotekarz organizuje konkursy dla uczniów i wystawy.
plan1